Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacekp1313
2014-08-19, 08:06
Jak stworzyć program do nawigacji?
Autor Wiadomość
KrzysiekS
azymut

Wysłany: 2014-08-19, 00:01   Jak stworzyć program do nawigacji?

Witam. Ostatnio zainteresowałem się tematem nawigacji i w mojej opinii na rynku oprogramowań jest sporo miejsca do zdobycia. Jeżdżąc po Europie korzystałem z wielu urządzeń i nie wiele było takich które mógłbym z czystym sumieniem polecić. De facto byłem zaskoczony, że "Nasza" Automapa to jeden z najlepszych programów na Europę (moje subiektywne zdanie).

Ale mam pytanie:
Co trzeba zrobić, jakie kroki podjąć aby taki program napisać powiedzmy na windows czy Androida?

Trzeba mieć własną satelitę np aby takie oprogramowanie/urządzenie mogło być naprowadzane?

Jakie koszty byłyby takie inwestycji aby wypuścić nowe oprogramowanie na rynek?

Oczywiście nie spodziewam się odpowiedzi zawierającej cały biznes plan, po prostu dumam czy mając jakiś tam kapitał własny jest szansa stworzyć w Polsce jeszcze jeden fajny program, powiedzmy udoskonaloną wersję MapaMap.

Pozdrawiam Krzysztof.

jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2014-08-19, 08:00   

KrzysiekS napisał/a:
jakie kroki podjąć aby taki program napisać
Takie same, jak każdy inny duży program. Czyli zacząc od zespołu i stworzenia wstępnego algorytmu. Nawiasem mówiąc, firma AQURAT zatrudnia ok. 10 osób i wystartowała w 2000 roku. Czyli nastaw się na kilka lat pracy zanim będa pierwsze efekty finansowe
Swoją dorga, te 10 osób to ci na etatach + pewnie sposo osób na umowie, bo za dużo projektór mają na raz, jak na takie zatrudnienie

KrzysiekS napisał/a:
Trzeba mieć własną satelitę
Nie wiesz, skąd sie bierze obecnie sygnał, a zaczynasz tworzyć konkurencję dla Primo i TomToma?

KrzysiekS napisał/a:
koszty
Zacznij wyboru dostawcy danych mapowych - to tez pewnie duża częśc kosztów.

KrzysiekS napisał/a:
wypuścić nowe oprogramowanie na rynek?
Pomyślałes o kanałach dystrybucji? Raczej samego nieznanego programu nikt nie kupi, na początek musiałbys się dogadac z producentami sprzętu

KrzysiekS
azymut

Wysłany: 2014-08-19, 11:42   

Dziękuję Ci za odpowiedź.

Tak jak napisałem na wstępie, po to jest forum żeby pytać i faktycznie nie wiem skąd obecnie firmy dostarczające oprogramowanie biorą sygnał, jeśli mógłbyś odpowiedzieć, dziękuję.

Absolutnie nie twierdzę, że wchodzę w taki biznes, robię baaardzo przedwstępny research czy to w ogole realne stworzyć taki program np za milion zł w rok.

O kanały dystrybucji ja się nie martwię, prowadzę już podobną działalność więc dojścia to dla mnie 3-4 maile i telefony :)

Pozdrawiam.

jacekp1313 
Maestro GPS
T700+NE

Wysłany: 2014-08-19, 13:06   

A skąd Ty bierzesz sygnał GPS do swojego urządzenia? O systemie GPS (wszystkich czterech) możesz bez problemu przeczytać w necie - bana na Google chyba nie masz

Co do samego programu - przeanalizuj sobie pliki najprostszego, czyli Mireo Black (całość to kilkanaście MB). Będziesz miał zgrubne pojęcie o stopniu skomplikowania.

Aby walczyć z zadomowionymi na rynku programami nawigacyjnymi (AutoMapa, AutoPilot, AvtoSputnik, Garmin, iGO, LarkMap, MapaMap, Mireo, MioMap, MioSpirit, Navigon, Navigo, Navitel, NDrive, Sygic, TomTom) musisz stworzyć coś, co:
- trasy wyznacza równie dobrze jak Primo
- mapy dokładne (i aktualizowane równie często) jak AutoMapa
- jest proste w obsłudze jak Mireo
- odbiera TMC przez FM i internet
- działa na każdym urządzeniu z każdą wersją Windowsa CE (a jest ich kilkadziesiąt- bo każdy producent nawigacji tworzy inny zestaw bibliotek i procedur) lub z każdym Androidem poczynają cod wersji 2.0
Znaczącą część wartości programu stanowią dokładne mapy. Pomyśl, od kogo będziesz kupował dane ( HERE, TomTom, Imagis czy Geosystem)

Albo zrobić całkiem darmowy program z darmowymi mapami OSM - jak MapFactor

KrzysiekS napisał/a:
dojścia to dla mnie 3-4 maile i telefony :
Myślisz, że na 3 maile Manta czy Lark zrezygnują ze swoich sprawdzonych dostawców programów i rzuca się na Twój produkt? Albo tłumy zaczną płacić po 100 zł za nieznany program + roczna aktualizacja map?

P.S. Forum nie jest po to, aby odpowiadać na pytania, na które setki razy odpowiedziano

Hukkle
Maestro GPS
Akira512

Wysłany: 2014-08-23, 00:05   

KrzysiekS napisał/a:
robię baaardzo przedwstępny research czy to w ogole realne stworzyć taki program np za milion zł w rok.

Żartowniś. Milion złotych pochłonie samo wynagrodzenie dla 10 ludzi + ZUS + koszty prowadzenia dowolnej działalności ;-)
Chyba że jesteś na tyle dobry że większość programu albo zrobisz sam, albo masz rewelacyjny pomysł który natychmiast podbije rynek, albo kupisz cudzy zarzucony projekt i go udoskonalisz. Prosty program do nawigacji można napisać w jeden wieczór, ale prostego programu nikt nie kupi. ;-)

rrudas 
GPS instruktor

Wysłany: 2014-08-24, 20:22   

Program programem, ale równie ważne o ile nie ważniejsze są dane mapowe.
Naprawa iPad Warszawa Praga

Odpowiedz do tematu