Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
iGO - edycja komend głosowych
Autor Wiadomość
adas01 
GPS instruktor

Wysłany: 2008-02-17, 21:15   iGO - edycja komend głosowych

witam
poszukałem coś na temat komend głosowych w iGO/Miomap i wykopałem takie cuś: http://forum.pocketnaviga...555#post1386555
czyli w miarę dokładny opis pliku odpowiedzialnego za komendy głosowe w iGO (i MioMap też)

tłumaczenie:

iGO - składnia komend głosowych - plik command.csv

np.
Kod:
,"200[more,set_2]*prepare_to_keep","IN %dist %* KEEP",

- 200 to odległość w metrach
- [more,set_2] określa warunki komendy (o tym dokładnie poniżej)
- *prepare_to_keep za nawiasem kwadratowym definiuje nakaz *prepare_to_keep (z kolejną częścią komendy), do którego można się
odwołać w każdej wypowiedzi w każdym szablonie
- "IN %dist %* KEEP" jest właściwą komendą

Przyjrzyjmy się dokładniej tej komendzie:
Słowa zapisane dużymi literami (IN, KEEP) odnoszą się do plików .ogg noszących
identyczne nazwy w pliku językowym, który znajduje się w folderze "Audio". Tzn. poprzez
wywołanie KEEP zostanie odtworzony plik "keep.ogg"

"%dist" oraz "*%" to zmienne.
"%dist" określa we wszystkich wypowiedziach aktualny dystans do kolejnego zdarzenia. "*%" to zmienna zależna od komendy, która jest zdefiowana w pierwszej sekcji pliku command.csv i wygląda to tak:
Kod:
"keep_left_b","call keep left",,
"keep_right_b","call keep right",,
"keep_left","call keep left",,
"keep_right","call keep right",,

"keep_left", "keep_right" itd. to zdarzenia wynikające z mapy. W tym przypadku keep_left=trzymaj się lewej, a
keep_right=trzymaj się prawej. Następujące po nich "call keep" przywołuje odpowiedni szablon (podobnie jak na przykład w przypadku "call turn" przywołuje szablon skręć itp.). A następujące po tym "left"
lub "right" definiuje występującą w szablonie keep zmienną "%*" dla przypadków trzymania się lewej/prawej strony

A teraz trochę o możliwych warunkach, występujących w nawiasach kwadratowych:
- more: odległość większa niż podana przed nawiasem
- equal lub near: odległść równa (equal) lub bliższa niż podana
- minsilence=5: minimum 5 sekund przerwy pomiędzy komendami
- set_1: oznacza tą komendę jako "1"
- if_not_1: pomija tą wypowiedź, gdy został spełniony warunek "set_1"
- x=1 lub x>1: nadchodzące wydarzenie jest następnym możliwym ew. dla x>1 nie jest kolejnym następnym
- !X: nie jest jasne, czy nadchodzące wydarzenie jest następnym możliwym

Zmienne:
- %*: jest standardową zmienną szablonu, który został zdefiniowany w pierwszej sekcji pliku command.csv
- %1 lub %2: w niektórych szablonach konieczne jest użycie więcej niż jednej zmiennej (np. w przypadku jednego z szablonów w niemieckim głosie Otto). Są one definiowane dokładnie tak samo jak pojedyncza zmienna, dołączona zostaje po prostu druga zmienna (np. "keep_left","call keep left(=1) left keep(=2)",,).
W takim przypadku użyte zostałyby jako %1 zmienna "lewo", a jako %2 "trzymaj się lewej". (W tym przypadku nie ma to większego sensu, ale chodzi o przykładowe zastosowanie)
- %X numer skrętu, którym należy pojechać
- %exit: numer wyjazdu na rondzie
- %then: dołączona do wypowiedzi "potem", gdy spełniony jest warunek
(np.100[then]=gdy drugie kolejne z rzędu wydarzenie nastąpi po mniej niż 100 metrach)
- %dist: odległość z obecnej pozycji do następnego zdarzenia

-----
ponadto znalazłem pierwsze zastosowanie, czyli informacja o zjeździe z ronda nie 100m przed, tylko 300m przed: http://www.navguide.net/i...e-instructions/
czyli zamiana
Kod:

,"300[equal,minsilence=10,if_not_2]","*prepare_to_enter_roundabout",
"prepare_to enter roundabout in %dist"

na
Kod:
,"300[equal,minsilence=10,if_not_2,exit]","*enter_roundabout_exit",
"in %dist enter roundabout take %exit exit"

druga uwaga, to żeby nie edytować pliku .csv przy pomocy excela (defaultowo przypisane rozszerzenie), tylko jakimś notatnikiem (ja używam notepad++ i sobie chwalę - w różnych zastosowaniach), ponadto pamiętać o przecinkach

powodzenia :)
Ostatnio zmieniony przez navigator 2008-02-18, 00:09, w całości zmieniany 1 raz  

Lewy1 
Waypoint
Lark 35.3

Wysłany: 2009-09-10, 09:33   Komendy przed manewrem

Chciałbym dokonać takową zmianę, aby przed manewrem nie było trzech komunikatów na 800, 500 i 300m przed manewrem, tylko dwa, na załóżmy 600 i 300m. Czy jest taka możliwość? Myślałem że "warn_distances" w pliku sys.txt za to odpowiada, ale to raczej tyczy sie ostrzegania przed radarem.

Lewy1 
Waypoint
Lark 35.3

Wysłany: 2009-09-16, 18:32   

Zgodnie z powyższa instrukcją przerobiłem komendy głosowe tak aby zamiast czterech komunikatów wygłaszanych na 800, 500, 300 i 50m przed manewrem było ich trzy, na 600, 200, 50m. W kolejnej wersji ograniczenie gadania przerobię na dwa komunikaty, na 600, 100m przed manewrem.

600m, 200m : http://www.megaupload.com/?d=9LBYEGEZ
600m, 100m : http://www.megaupload.com/?d=ARXA8996

Wszelkie uwagi i propozycje mile widziane.

Hipcius 
Waypoint

Wysłany: 2009-09-20, 08:35   

Przyłączam się do pytania, trzy komunikaty są zbędne i trochę denerwujące.
Pzdr
Zapomniałem dodać, że chodzi mi o Amigo.

Lewy1 
Waypoint
Lark 35.3

Wysłany: 2009-09-20, 10:42   

Temat już rozgryzłem. Tu -> http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?t=1325 jest pierwsza wersja przerobionych komend. Mam jeszcze komendy zmienione na 600m i 100m przed manewrem. Wszystko ogranicza się do wgryzienia w plik commands.csv i pousuwania niektórych komend i pozmieniania dystansów w innych.

Nie wiem czy w Amigo są te same pliki z komendami co w iGO. Jeśli nie, to podeślij mi i spróbuję przerobić.

Hipcius 
Waypoint

Wysłany: 2009-09-20, 19:49   

Witaj, w Amigo nie ma takiego pliku (commands.csv). Przejrzałem wszystkie pliki z rozszerzeniem *.sys oraz *.ini i też w nich nic nie ma. W przypadku Amigo musi to być zapisane w innym miejscu.
Pzdr

Lewy1 
Waypoint
Lark 35.3

Wysłany: 2009-09-21, 07:22   

W iGO ten plik siedzi w spakowanym zipem pliku np: tyskie.zip lub Voice_Pol_f3.zip Jakieś pliki komend muszą tam być.

EDIT:
W Amigo jest identycznie. Przerobię na 600 i 100m przed manewrem. Moze nawet pliki komend są wymienne pomiędzy iGO <-> Amigo

elektro69 
guru
Już czas !

Wysłany: 2009-09-21, 15:24   

Lewy1 napisał/a:
Moze nawet pliki komend są wymienne pomiędzy iGO <-> Amigo

To są te same pliki. :-P

Hipcius 
Waypoint

Wysłany: 2009-09-21, 16:50   

Pliki są te same, podmieniłem i wszystko działa jak należy.
Pzdr

Lewy1 
Waypoint
Lark 35.3

Wysłany: 2009-09-21, 21:20   

Cieszę się że działa. Jedynie komunikatów dotyczących zbliżania się do punktu VIA nie byłem w stanie zmienić.

Hipcius 
Waypoint

Wysłany: 2009-09-21, 21:23   

Zapomniałem podziękować Lewy1, tak więc dzięki.
Pzdr

ankan1949 
azymut

Wysłany: 2010-05-28, 14:49   

A gdzie jest ( w którym folderku) ten plik command.csv ?

satman 
Waypoint

Wysłany: 2010-09-14, 11:27   

Czy jest możłiwość, żeby dodać komunikat przed wjazdem na rondo, aby mowił mniej wiecej tak: "Wjedź na rondo, skręć W PRAWO, w pierwszy zjazd" Chodzi o to W PRAWO lub W LEWO lub PRZEJEDŹ PRZEZ RONDO. Tak jest w przypadku głosu TTS.
Druga zmiana dotyczy zjazdu z autostrady: jest tak, że mówi np "Za 100 m zjedź z autostrady" W rzeczywistości 100 m to miejsce końcowe zjazdu, za późno żeby zjechać za 100 m. Wystarczyloby: "Zjedź z autostrady" W tej formie tez jest w TTS. Jednak TTS (Zosia) sepleni i nie brzmi naturalnie i jest za cichy.

bubu81 
Waypoint
GoClever GC-3525

Wysłany: 2010-10-30, 07:01   

czy moglby mi ktos podeslac zmodyfikowany folder commands.csv do igo iGO 8.3.4.142975_mapa_GJ6.17 tak zeby mowilo tylko na 200metrow przed ruchem i nastepnie na 10metrow? poniewaz moja nawi goclewer 3525 nie nadaza mowic tych komend i jak wystartuje a jest nap 200metrow do ronda to sie zacina w ten sposob ze nie konczy komendy tylko zaczyna kolejna z mniejsza iloscia metrow ktorej rowniez nie konczy bo zaczyna sie nastepna ! mniejwiecej wyglada to tak : za,za,za,za,za,za,za,za zakrec w prawo ,nosz szlak mnie trafia ,gdyby ktos mogl zucic okiem an moj folder commands.csy to podesle do wgladu i ew.modyfikacji .

mrtur 
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2011-05-23, 15:34   

Odkopię temat bo z jedną sprawą mam problem.
Jakakolwiek edycja głosu(rozpakowanie,edycja,spakowanie) powoduje,że albo głos nie jest widoczny w nawigacji(jak pogrzebię w info.ini) albo po prostu nie działa(jak pogrzebię w plikach csv)
Edycje wykonuję w Notepad++,rozpakowanie i pakowanie w Winrar lub TotalCommander(wew.zip).
Gdzie błąd?

Odpowiedz do tematu