Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
am Android KOMPENSACJA GPS
Autor Wiadomość
overconscious 
Waypoint

Wysłany: 2021-11-14, 21:37   

Z wyznaczaniem pozycji i czekaniem na fixa, to ja nigdy i nigdzie nie miałem problemów, od czasów jak montują Assisted GPS.
Utrata sygnału to też nie jest jakiś nagminny problem.

Główny problem to odchylenia od pozycji rzeczywistej.

Zgadzam się natomiast, że wszystko zależy od telefonu. Na staruszku Nokii E72 wbudowany GPS działa tak dobrze, że nigdy nawet nie pomyślałem żeby użyć zewnętrznego modułu.
Garmin do dziś obsługuje nowe mapy (HERE, UMP oraz OpenStreetMaps) i zaskakująco dobrze to działa.

I trochę jest to frustrujące, że na znacznie lepszym i nowszym Androidzie posiłkuję się zewnętrznym modułem Bluetooth, a na takim starociu mogę jechać bez żadnego problemu.

Pytanie tylko, co w sytuacji gdy masz telefon, gdzie jesteś zadowolony ze wszystkiego oprócz GPSa.
Wymieniać telefon ? Czy może lepiej zewnętrzny moduł, którego możesz użyć także z innym telefonem w przyszłości ?

A co do wspomnianych Galaxy S8 i S10, to za jedno podziękuję do nawigacji - ekran AMOLED. Można zaklinać rzeczywistość, ale to się wypala (zwłaszcza na statycznych obrazach, pikietażach, itp).
Sam tego doświadczyłem, więc wiem jak to wygląda.
Dla porównania, ekrany IPS czy nawet zwykłe TFT, są niemal wieczne i nie mają śladów ani przesunięć kolorów nawet po 10 latach.

[ Dodano: 2021-11-16, 08:14 ]

EDIT:
Z ciekawości, zainspirowany tematem, sprawdziłem to jeszcze:

1. Leadtek 9553X złapał sygnał - 7 satelit, gdy Nokia LD-4W nie mogła (w rozsądnym czasie).
Wniosek: Nokia LD-4W najwyraźniej jest słabym modułem i nie jest warta dziś zakupu.

2. Odchylenia (wg programu Bluetooth GPS) były 3.9m, później 2.7m.
Natomiast AutoMapa bez wyznaczonej trasy, pokazywała wskaźnik samochodu idealnie. Wskaźnik poruszał się idealnie za samochodem (skrzyżowania, skręty). Nie miałem najmniejszych zastrzeżeń.

3. Nawet jak połączyłem Leadtek 9553X z Nokią E72, to w programie danych GPS pokazywał odchylenia 3-5x mniejsze, niż na wbudowanym GPS. A zawsze myślałem, że ten wbudowany odbiornik jest tutaj niezły.

Potwierdza się więc wniosek, że choć Assisted GPSy szybciej (obłędnie szybko) łapią fixa, to są zdecydowanie mniej dokładne od zewnętrznych modułów.

4. Zamówiłem Navilocka BT-821G. Jak dojdzie to dam znać ile jest wart.

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2021-11-16, 17:28   

overconscious napisał/a:
Potwierdza się więc wniosek, że choć Assisted GPSy szybciej (obłędnie szybko) łapią fixa, to są zdecydowanie mniej dokładne od zewnętrznych modułów.

To oczywiste, bowiem AGPS działa w sieci GSM i jest silnie uzaężniony od jej struktury w danym miejcu.
Nowoczesne smartfony wykorzystuja obie sieci ( AGPS przede wszystkim do pierwszego znalezienia fixa ) i bład polożenia pomiedzy pozycją wyliczoną a rzeczywista jest dla kierowcy pomijalny

P.S Nowoczesne , implementowane w tel moduły GPS jednocześnie widzą ok 30 satelit ( GPS, GLONASS, BEIDOU ) z czego do wyznaczenia pozycji wybierane jest zwykle 12, więc nie ma mowy o jakichkolwiek znaczących niedokladnościach

W tym momencie, przy samej ścianie budynku modul widzi 21 satelit wykorzystuje 13 wyznaczając pozycję z dokladnością 6 m.
Kierowcy więcej nie potrzeba

overconscious 
Waypoint

Wysłany: 2021-11-16, 18:20   

no_taki napisał/a:
Nowoczesne smartfony wykorzystuja obie sieci ( AGPS przede wszystkim do pierwszego znalezienia fixa ) i bład polożenia pomiedzy pozycją wyliczoną a rzeczywista jest dla kierowcy pomijalny

Nie jest pomijalny. Jakby był pomijalny to by nie było wątku, a ja nie kupowałbym GPSa zewnętrznego i chyba nikt.

Parę postów wcześniej wklejałem przykładowy rzetelny test i taki iPhone XR miał przetestowane, stałe odchylenia 20 metrów i to nie jest pomijalne.

Przy tym:
- odchylenia pokazywane przez sam system były zafałszowane mocno w dół (także nie traktuj tego co pokazuje GPS Test, jako ostateczną wyrocznię)
- telefon obsługuje A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS i sam widzisz na ile mu to pomaga w realu.

no_taki napisał/a:
Nowoczesne , implementowane w tel moduły GPS jednocześnie widzą ok 30 satelit ( GPS, GLONASS, BEIDOU ) z czego do wyznaczenia pozycji wybierane jest zwykle 12, więc nie ma mowy o jakichkolwiek znaczących niedokladnościach

Tak, testowałem to na GPS Test Plus i u mnie jest tak samo. Nawet lepiej, bo mam czasem 3 metry accuracy.
Tylko co z tego, skoro raz mam 3 metry, a jak mu odwali to na chwilę skacze do 20 metrów.
Poza tym, tak jak pisałem powyżej: accuracy podawane przez system są zawsze zafałszowane (najczęściej w dół), co stwierdzono empirycznie.

Dla porównania na zewnętrznym Leadteku mam 3 metry cały czas, bez znaczących odchyleń przez 10-tki kilometrów jazdy.

Na drodze przekłada się to na zauważalny komfort, który widać zwłaszcza na rondach i wszędzie tam gdzie jest gęściejsza pajenczyna dróg (rozwidleń, sąsiadujących skrzyżowań).

Robiłem testów dosłownie 10-tki.

PS. Poza tym, tak zupełnie nawiasem. Do mojego PNA mogę sobie dokupić zewnętrzną antenę GPS (samą antenę bez modułu).
Pytanie więc: po co komu zewnętrzna antena, skoro ponoć wewnętrzna to cut-miut i orzeszki ?

I drugie pytanie: Dlaczego Leadtek 9553X widzi 3 satelity więcej i łapie fixa, kiedy Nokia LD-4W nie potrafi ?
A oba moduły leżą obok siebie i oba mają ten sam chip SIRF Star III.
Jeśli to nie antena, to co ?

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2021-11-16, 19:48   

Zaczynam mieć wrażenie, iz masz poczucie jakiejś misji.
Robie jakieś 50-60 tys rocznie i podkreslam po raz n-ty : Nie na problemu z błędem pozycji ,nie ma problemu z czasem wyznaczania fixa na lepszych urządzeniach. Miałem SGS6, SGS8, miałem SGS10 mam SGS21 .
Oczywiście to Twoj sprzęt i rob to co uważasz za słuszne.

overconscious 
Waypoint

Wysłany: 2021-11-16, 20:01   

Mogę odbić piłeczkę. Skoro nie masz problemów, to po co się wypowiadasz ?
Żeby powiedzieć, że "mi działa":
https://demotywatory.pl/uploads/201208/1345998094_flevqu_600.jpg

Przeczytaj jeszcze raz temat i przeczytaj 4 pierwsze posty.
4 osoby (poza mną) mają ten sam problem. I ludzie ci męczą support AutoMapy (producenta programu) z powodu wad sprzętu, co jest dla mnie chore.

Ja piszę jak można go rozwiązać. Jeśli ktoś nie ma problemu, to temat nie dla niego. Proste.

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2021-11-16, 20:35   

Pisze jasno. To kwestia sprzętu, a nie programu. Skadinąd Ty piszesz dokładnie to samo
Prawdopodobnie inne programy nawigacyjne maja lepiiej rozwiazane przyciąoąganie pozycji do drogi, w kazdym razie tak, że owo przyciąganie nie powoduje istotnych zmian pozycji.

Dokupowanie zewnetrznego odbiornika tylko po to by uzywać AM... zastanawiałbym się

overconscious 
Waypoint

Wysłany: 2021-11-16, 20:48   

Jeździłem przez długi czas na wewnętrznym i myślałem, że jest w miarę ok, lepiej nie będzie, itp.
Później z czystej ciekawości kupiłem zewnętrzny i zauważyłem, że po prostu jest lepiej.

Tak samo jak z samochodem. Fiatem Tico dojedziesz i Mercedesem dojedziesz z punktu A do B.
Te same 4 kółka, tak samo okrągłe i ta sama kierownica.
Warto kupować Mercedesy ? Kto to kupuje ? Debile ?

Tylko różnica jest taka, że na Mercedesa trzeba mieć pieniądze. Na dobrą nawigację i dobry sprzęt nie trzeba mieć pieniędzy. To jest kasa żadna.

[ Dodano: 2021-11-28, 22:32 ]
Zacząłem temat zewnętrznych odbiorników, więc dokończę.

Navilock BT-821G

Przetestowałem Navilocka BT-821G i jest to absolutny Mercedes wśród odbiorników.

Zalety:
- najwyższa precyzja ze wszystkiego co testowałem (nawet poniżej 2m)
- wysoka stabilność precyzji (sygnał nie odchyla się bardziej niż +/- 2m, a zwykle w ogóle).
- pozycja wskazywana jest najbliższa rzeczywistej, ze wszystkiego co testowałem,
- odświeżanie pozycji 10x / sekundę,
- dwusystemowy GPS/GLONASS,
- zimny start jest jak w instrukcji do 30 sekund, a najczęściej natychmiast lub prawie natychmiast (żadne wspomaganie przez Internet nie jest potrzebne),
- gorący start natychmiastowy,
- bateria wg instrukcji trzyma aż do 30 godzin działania (wg opinii na Amazon, nawet do 50 godzin),
- bateria jest wymienna, a że pasuje do wielu modeli Navilock/Globalstar, jest łatwo dostępna na Amazonie (także polskim),
- z mocowaniem nie ma problemów (wystarczy najtańszy uchwyt magnetyczny na przylepiec, z blaszką 3 cm, którą umieścić należy pod klapką baterii),

Wady:
- względnie wysoka cena (nówka ok 500 zł).

Jednym słowem to jest jedyny odbiornik, który mogę z czystym sumieniem polecić. Jest po prostu taki jak powinien być.
Definitywnie załatwia sprawę pozycjonowania, niezależnie od posiadanego modelu telefonu.
W testach zawsze łapał sygnał ok 10 satelit (z czego 3 rosyjskie), a po dojechaniu do celu było to już 14-17 satelit (z czego 4-7 rosyjskich).
Wystarczy do niego kupić tani uchwyt magnetyczny, przykleić go na plastik pod szybą, a do niego można przyczepiać Navilocka magnesem, zawsze gdy trzeba.
Uchwyt taki można zawsze w razie czego odkleić, bez trwałych śladów.

500 zł może wydawać się odstraszającą ceną za odbiornik GPS, ale z drugiej strony takie urządzenie wydaje mi się niemal wieczne (nie wiem co tam może się popsuć) i można go stosować z dowolnym smartphone’em teraz i w przyszłości.
Wątpię by smartphone’y osiągnęły tak wysoki poziom precyzji, biorąc pod uwagę wielkość anten stosowanych w zewnętrznych odbiornikach (nawet w gorszym Leadteku – niżej, jest ona ogromna). Otwierałem, więc wiem.

Navilock działa bezproblemowo z programami:

- Bluetooth GPS
https://play.google.com/store/apps/details?id=googoo.android.btgps
- GPS Connector
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.pilablu.gpsconnector

Z tym, że Bluetooth GPS nie pokazuje satelit rosyjskich (GLONASS) na swoim wykresie, stąd błędnie pokazuje o kilka (3-7) satelit mniej niż Navilock widzi ich w rzeczywistości.
Nie zauważyłem jednak by miało to znaczenie inne niż czysto kosmetyczne.

PS.
Co do pozostałych odbiorników, to moim zdaniem nie warto sobie nimi zaprzątać głowy, ale wspomnę dla porównania.

Leadtek 9553X

Po kilku testach, odbiornik ten zawsze łapał mi sygnał natychmiast lub prawie natychmiast (zimny start). Precyzja pozycji jest bardzo wysoka, choć nie aż tak dobra jak w Navilock.
Mocowanie uchwytem magnetycznym z blaszką, którą można umieścić pod klapką baterii, przebiega podobnie jak w Navilock.

Ten odbiornik ma jednak dwie wady:
Szybko łapie sygnał po dłuższej przerwie (tj. 30 minut i więcej), ale już nie tak szybko jak się go wyłączy tylko na chwilę i zaraz włączy. Co wydaje się zupełnie nielogiczne, ale tak niestety jest.
Druga wada to bateria, która starcza „tylko” na 5-6 godzin działania.

Nokia LD-4W

Tego odbiornika kompletnie nie warto kupować, bo nie ma on startu nawet do Leadteka, o Navilocku nie wspominając.
Główna wada to fakt, że z niewiadomych przyczyn, w niektórych warunkach (zachmurzenie, pora dnia) potrafi irracjonalnie długo ustalać pozycję.
Ponadto po wyłączeniu go, choćby na sekundę, ma on problem z ponownym złapaniem pozycji, którą miał chwilę ledwie wcześniej.
Jak złapie sygnał, to precyzja jest dobra i stabilna (choć gorsza niż Leadtek), ale czas łapania sygnału jest zbyt niepewny, by warto było nim zaprzątać sobie głowę.

[ Dodano: 2021-11-28, 22:36 ]
no_taki napisał/a:
Prawdopodobnie inne programy nawigacyjne maja lepiiej rozwiazane przyciąoąganie pozycji do drogi, w kazdym razie tak, że owo przyciąganie nie powoduje istotnych zmian pozycji.

Przyciąganie do drogi działa tylko na odchylenia lewo/prawo.
Natomiast w przypadku przód/tył, bardziej będzie chodzić o przemieszanie bieżących odczytów GPS z historycznymi. Program nawigacyjny na podstawie odczytów po prostu ustala z jaką prędkością się poruszasz, a że jazda jest zazwyczaj płynna, to można wygładzić skokowe odchylenia przód/tył.

Zadziała to na prostych drogach i przy prostych skrzyżowaniach. Ale na wielopoziomowej pajęczynie dróg w centrum dużego miasta czy nawet zwykłych rondach, żadne sztuczki kompensujące odchylenia nie działają już tak dobrze.

Swoją drogą, to problem z GPS nie dotyczy tylko AutoMapy. Bo w dziale MapaMap, jedna użytkowniczka skarżyła się na to samo, że niestety ale nie każdy smartphone z Androidem ma choćby przyzwoitą lokalizację.

Odpowiedz do tematu