Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacekp1313
2014-09-21, 18:36
gps a a-gps
Autor Wiadomość
pawelffff 
Waypoint

Wysłany: 2011-06-24, 22:36   gps a a-gps

witam
sprzedałem swój telefon htc, teraz szukam czegoś z gps. Za małe pieniądze.
Wpadła mi w oko nokia 6730classic, 2710 navigation oraz e66.
Tylko nie rozumiem jednej rzeczy, jest gps taki jak w zwykłych navi typu lark i jest a-gps.
Na stronie nokii jest info o wbudowanym a-gps. Czy to oznaczy że jest tylko a-gps? który jest płatny, czy jest gps z dodatkową funkcja przyspieszającą odnajdywanie punktu pobytu a-gps.
Na telepolis piszą że nokia e66 ma gps z funkcja a-gps, a na nokii w specyfikacji jest napisane : wbudowany moduł a-gps. Może ktoś pracuje w nokii albo zna się na tym i mi wyjaśni.
Jeśli pomyliłem działy prosiłbym o przeniesienie a nie usuwanie.
Dzieki za wyjasnienie
Ostatnio zmieniony przez jacekp1313 2014-09-21, 18:33, w całości zmieniany 1 raz  

Bismar 
Maestro GPS

Wysłany: 2011-06-24, 22:44   

Przesunąłem do odpowiedniego dzialu.
Co się tyczy tematu to a-gps dodatkowo korzysta ze wspomagania przez gprs czyli dodatkowo placisz w sieci za łączenie sie z internetem. Funkcję tą można wyłączyć w metodzie łączenia. Ale oczywiście musisz skopiować mapę do odpowiedniego folderu.

gustawox_1 
Maestro GPS
Nv33 i NaviaII

Wysłany: 2011-06-24, 22:46   

pawelffff, tutaj raczej nie rozmawiamy o telefonach,tylko o programach nawigacyjnych wspieranych przez WinCe.

< ------------------------------------------------------------>
Wiktor Hugo
; Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości;

Bismar 
Maestro GPS

Wysłany: 2011-06-24, 23:00   

gustawox1 napisał/a:
tutaj raczej nie rozmawiamy o telefonach,

Gadamy, gadamy , po to powstał ten dział.

pawelffff 
Waypoint

Wysłany: 2011-06-25, 08:55   

i jak? pomoże ktoś? bo nie chce zrobić błędu przy kupnie. Bo kupie tel z a-gps a okaże się ze nie ma gps i będę musiał go sprzedawać.

Bismar 
Maestro GPS

Wysłany: 2011-06-25, 09:40   

A czytać umiesz? Masz napisane w pierwszym poście. Dodam jeszcze że jak wyłączysz wspomaganie to działa sam gps.

pawelffff 
Waypoint

Wysłany: 2011-06-25, 16:02   

Czytać umiem, ale nie napisałeś tego co ja chce wiedzieć, to że mozna wyłączyć a-gps to wiem. Tylko jedno jest dla mnie nie jasne. W opisach telefonów raz pisza że ma gps, gps i a-gps albo ma wbudowana funkcje a-gps. I tej ostatniej opcji nie kapuje. Czy wbudowany a-gps oznacza że na 100% jest jeszcze zwykły gps w telefonie?

jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2011-06-25, 16:19   

a-gps służy do szybszego złapania fixa normalnego gps - komórka zamiast czekać na pakiet danych korekcyjnych z satelitów (po długim nie łączeniu z satelitami może to trwać kilkanaście minut) dostaje te dane przez łącze internetowe
Więcej:
http://www.my-mobile.com....iejszy-niz-gps/
Ostatnio zmieniony przez jestem_ktoś 2014-09-21, 18:43, w całości zmieniany 1 raz  

feliks314
Waypoint

Wysłany: 2014-09-21, 15:57   AGPS - jak działa?

Witam. Otóż szukałem w internecie informacji na temat działania systemu AGPS i znalazłem sprzeczne dane.

W artykule na PC Format napisali:
Cytat:
GPS pracuje bazując na satelitach (...). Natomiast w przypadku AGPS położenie urządzenia jest obliczane na podstawie sygnałów z BTS, czyli stacji bazowych GSM (anten) operatorów komórkowych.

Źródło: GPS czy AGPS - co lepsze? - Aktualności - PC Format

Z kolei na Wikipedii podano:
Cytat:
Assisted GPS (AGPS lub A-GPS) – rodzaj systemu GPS wykorzystywany w telefonach komórkowych, w którym używa się serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Usługa ta musi być dostępna u operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze "połączenie z satelitami".

Źródło: AGPS – Wikipedia, wolna encyklopedia

Z pierwszego cytatu wynika, że AGPS nie ma nic wspólnego z satelitami, i ustala pozycje na podstawie nadajników GSM.

Z kolei z drugiego cytatu wynika, że AGPS korzysta z serwerów GSM tylko do przyspieszenia ustalenia pozycji przy pierwszym uruchomieniu nawigacji, ale i bez tej procedury by działał jako zwykły GPS, tylko że dłużej ustalając pierwszą pozycję.

Jak to jest w takim razie naprawdę? Ja osobiście mam stary smartfon SE Satio w którym jest AGPS, i aby nawigować MUSI się połączyć z internetem, inaczej nie udaje mu się ustalić pozycji. Mało tego - zauważyłem, że w trakcie jazdy on się co 30min łączy z internetem, a gdy akurat nie ma dostępu do internetu, to jest "utrata sygnału z satelity" i gubi pozycję. Jedno takie połączenie raz na 30min to transfer 4-5kb - sprawdziłem to w bilingach.

Pozdrawiam,
Feliks

[ Komentarz dodany przez: jacekp1313: 2014-09-21, 18:34 ]
------------------------------------------------------------------------------------------
Dołączyłem do istniejącego wątku

jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2014-09-21, 18:24   

A-GPS to pobieranie almanachu http://www.lmn.lasy.gov.pl/97008 (danych korekcyjnych (bo satelity poruszaja sie zygzakami ze względu na niejednorodną gęstość Ziemi czyli niejednakowa siła grawitacji) przez Internet, zamiast oczekiwania na odebranie go z satelity
Nie jest w ogóle potrzebny do pracy urządzenia - skraca tylko (czasem o kilka minut) złapanie fixa po dłuższym nieużywaniu urządzenia.
Wstępne ustalenie położenia tez przyspiesza złapanie fixa
http://download.maritex.com.pl/pdfs/agps.pdf
http://moleskinedeacuarel...ps-and-gps.html

A Satio musi miec cos zrypane w odbiorniku, bo żaden odbiornik nie potrzebuje tak często danych korekcyjnych

Odpowiedz do tematu