Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Propozycje zmian w organizacji forum
Autor Wiadomość
harry 
Maestro GPS
Szukaj-czytaj-pytaj

Wysłany: 2008-03-04, 11:08   Propozycja zmian na forum

Szanowni Administratorzy i wszyscy Uczestnicy tego forum,

Biorąc pod uwagę już generowany oraz spodziewany ruch na naszym forum oraz dość spore zamieszanie z tym związane:
- powtarzające się pytania na domiar złego zamieszczane w przypadkowych działach i wątkach
- praktyczną niemożność odpowiadania na nie wszystkie (bądź usuwania czy zamykania wątku) z wyjaśnieniem błędu tak, aby nie urazić użytkownika
- liczne podpinanie się do innego wątku (nie związanego z merytoryczną treścią pytania) powodujące powstawanie tasiemców o wszystkim i o niczym

Chciałbym zaproponować zmiany w układzie forum na przykładzie części dotyczącej Akiry.

1. Przeniesienie rozdziałów Akira 3518-A3 oraz Akira 4301-A3 do działu Akira
2. Najbardziej "rewolucyjną" sugerowaną przeze mnie zmianą byłoby utworzenie w dziale Akira rozdziału FAQ.
Mógłby on składać się (na dzień dzisiejszy) z następujących podrozdziałów:
- Wszystkie Akiry
- Akira 512
- Akira 512 edycja Biedronka marzec 2008
- Akira 517
- Akira 3518-A3
- Akira 4301-A3
3. Wprowadzenie możliwości "kliknięcia" na poście innego użytkownika okienka FAQ sugerujące lub nawet powiadamiające administratora o konieczności/możliwości dodania tematu do FAQ
3a. Inna forma wyróżniania takich wartościowych postów do wiadomości Administratora

Korzyści dla Administratorów i wszystkich chcących nieść pomoc są nie do przecenienia:

1. Nie trzeba odpowiadać na tyle wyczerpująco (czyli długo), aby uwzględnić nieznaną percepcję i znajomość rzeczy użytkownika
2. Nie trzeba wyszukiwać wątku lub postu na dany temat, aby podać do niego link
3. Można w tym samym czasie "obsłużyć" większą ilość pytających
4. Uproszczenie administrowania - po uprzednim ogłoszeniu wszystkie posty umieszczone np. w dziale NAVIA automatycznie lub półautomatycznie przesuwać do działu AKIRA
5. Administrator po weryfikacji postu z sugestią przeczytania odpowiedniego FAQ po uznaniu, że uczestnik znajdzie tam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie mógłby zamykać lub nawet usuwać wątek po określonym czasie bez szkody dla edukacyjnej misji forum; szczególnie gdyby było to już n-te pytanie na temat. Trzeba przecież wziąć pod uwagę, że to właśnie niemożność znalezienia odpowiedzi w gąszczu wpisów na forum redagowanych na dodatek przez autorów o różnej wiedzy i elokwencji jest powodem generowania masy zapytań, które zaczynają powiększać już istniejącą "miazgę". Jak sugerował na forum pewien administrator innych forów im szybciej się weźmiemy z problemem za bary, tym większą mamy szansę na sukces.

Udzielając odpowiedzi możnaby napisać np.:
- FAQ Akira
- FAQ Akira 512
- FAQ Akira 517 odblokowanie
- FAQ Wszystkie Akiry pasek (zwany przecież różnie - nawigacyjny, start, systemowy, dolny, taskbar, windowsa, zadań, na dole, wywołujący klawiaturę, start windowsa i pewnie jeszcze inne)
- FAQ Wszystkie Akiry USB (ostatnio o ładowaniu przez USB multum postów) LUB->
- FAQ Wszystkie Akiry Ładowanie
itp. itd. ...

Czy to nie będzie trudne?
Może aż tak to nie, ale na pewno żmudne.
Na pocieszenie mam propozycję - trzeba zaprosić do współpracy WSZYSTKICH; skoro dalej chcemy mieć najlepsze forum to każdy uczestnik MUSI dołożyć swoją cegiełkę.
Sądzę, że należy ogłosić ogłosznie o pospolitym ruszeniu :-) - Każdy kto znajdzie post zasługujący na umieszczenie w FAQ powinien wysłać link do niego na wskazany w takim ogłoszeniu adres email; w temacie koniecznie wskazać czego dotyczy treść.
Potem już "tylko" redakcja - usunięcie duplikatów, koncentracja tematyczna, selekcja hierarchiczna (nie wszystko da się zrobić od razu), ewentualne przeredagowanie na formę łatwo przyswajalną, umieszczenie w FAQ.
Dołączyło do nas kilku uczestników charakteryzujących się jasną i czytelną formą wypowiedzi, w listach których widać duże zaangażowanie w działalność forum; sądzę, że większość z nich nie odmówi pomocy w tej sprawie.

SUBIEKTYWNIE przypuszczam też, że wiele problemów dałoby się uniknąć, gdyby uczestnik forum potwierdzał kliknięciem zapoznanie się z treściami zawartymi w dziale FAQ i "w nagrodę" odznaczany był medalem FAQ widniejącym w części "Autor" swoich postów. Idąc dalej może powinien to być medal zielony dla tych co potwierdzili przeczytanie, czerwony dla leniuchów a złoty (żółty) dla tych którzy pomogli w tworzeniu a więc: przesłali linka, sami stworzyli wartościową poradę, pomogli w redagowaniu FAQ bądź choćby przesłali zaakceptowaną sugestię na temat. Obok złotego mogłyby być cyferki ... dla dopingu :-)

Ale, co jest "oczywistą oczywistością" MOGĘ SIĘ MYLIĆ :-(

Zapraszam wszystkich do dyskusji.

goblin 
Navi Expert

Wysłany: 2008-03-04, 11:25   

Jestem za FAQ. Moze nie trzeba od razu dzielic forum na mniejsze dzialy, bo ten caly szum spowodowaly Akiry wypuszczone przez biedronke i to niedlugo minie, ale poki co trzeba jakos by to kontrolowac... dlatego FAQ jest jak najbardziej na miejscu.
Gdy powstanie jakies pytanie lub temat, a odpowiedz bedzie sie znajdowala w FAQ to wystarczy tylko takiej osobie: Szukaj w FAQ (podajac nawet linka ;-) ) i temacik od razu mozna zamknac.
Napewno to troche uporzadkuje cale zamieszanie, ale...
czasami troche zamieszania sie przydaje, bo inaczej zycie bylo by nudne ;-)
druga sprawa to jednak ktos sie bedzie musial zajac stworzeniem tego..

Zanim zadasz pytanie, upewnij sie, ze Twoj problem nie byl jeszcze poruszany na forum. Uzyj funkcji SZUKAJ
FAQ - tutaj znajdziesz odpowiedzi na nurtujace Cie pytania (w trakcie przygotowania).

kuleszag 
Navi Expert

Wysłany: 2008-03-04, 12:10   

W najbliższym czasie pewnie zaczniemy "sprzątanie świata"... ;-)

harry 
Maestro GPS
Szukaj-czytaj-pytaj

Wysłany: 2008-03-04, 12:20   

goblin napisał/a:
czasami troche zamieszania sie przydaje, bo inaczej zycie bylo by nudne
druga sprawa to jednak ktos sie bedzie musial zajac stworzeniem tego..

To zamieszanie powoduje IMHO systematyczne rozszerzanie Matrixa :mrgreen:
Jaki jest orientacyjny wkład pracy nad opanowaniem zamieszania do wkładu pracy nad utworzeniem FAQ?
Większość pracy już została wykonana, trzebaby to posortować.
Człowiek z natury jest ... wygodny, ale (ponownie podkreślam) dajmy szansę wszystkim, a nie tylko administratorom.
Jestem przekonany, że naprawdę wielu uczestników opracuje zadane tematy; trzeba im tylko precyzyjnie wskazać temat, zakres działania i co najważniejsze sens wykonanej pracy. Nie mniej ważne jest (poza uznaniem uczestników) wyróżnienie a więc może przy każdym NOWYM opracowaniu do FAQ dopisek "Opracował dla nas ..."
O medalu FAQ już pisałem.

O resztę nie musisz się martwić - tego "trochę zamieszania" nigdy nie zabraknie :-P

goblin 
Navi Expert

Wysłany: 2008-03-04, 12:38   

Przejzalem temat "Akira 512 z Biedronki - sugestie na temat" i wyciagnalem z nich kilka pytan...
Nie wiem czy wrzucic je tutaj, a pozniej ktos (moderator) zbierze to do kupy i zrobi nowy przyklejony temacik - FAQ, czy gdzies indziej to podac? :-P

Zanim zadasz pytanie, upewnij sie, ze Twoj problem nie byl jeszcze poruszany na forum. Uzyj funkcji SZUKAJ
FAQ - tutaj znajdziesz odpowiedzi na nurtujace Cie pytania (w trakcie przygotowania).

harry 
Maestro GPS
Szukaj-czytaj-pytaj

Wysłany: 2008-03-04, 15:30   

Cytat:
Nie wiem czy wrzucic je tutaj

Poczekaj przyjacielu, na razie to nawet nie wiadomo czy jakiś admin to przeczytał; zatem proponuję chwilowo zmagazynować gdzieś spakowane na HDD.
PUK PUK Admini - już nas jest dwóch do pomocy i napewno bedzie więcej :mrgreen:

goblin 
Navi Expert

Wysłany: 2008-03-04, 15:43   

OK, wiec czekamy na zaakceptowanie tematu ;-)

navigator
Administrator

Wysłany: 2008-03-05, 00:31   

Dzięki harry za zdefiniowanie potrzeb forum. Inwazji sie spodziewaliśmy ale szczerze i uczciwie nie aż tak licznej . Gdy na forum trwały w sobotę prace związane z odblokowaniem tego co w poniedziałek będzie można kupić w Biedronce wydawało się nam ,ze przybywający będą mogli w sposób łatwy i bezbolesny przebrnąć przez pierwszy etap uwalniania nawigacji. Prawie nam się udało. Ale jak już wiemy prawie czyni wielką róznicę.

Dlatego w obliczu nadciągającej katastrofy dezinformacji i sieczki wyglądającej z każdego tematu postanawiam [ chwilowo] :

- Zezwolić na spam przez okres SIEDMIU dni.
Mam w pamięci pierwsze nasze kroki na tym forum i ta obecna "żywiołowość" jest już nam znana. Nie mając szans w sposób konsekwentny na dzień dzisiejszy moderować całego forum , dbamy tylko o jego strategiczne punkty. Mając świadomość niedoskonałości technicznej samego forum [np. beznadziejna szukajka ] już dzisiaj przeznaczam na stratę kilka tematów odnośnie Akiry 512 [ Biedronka] Choć z drugiej strony patrząc na "poziom " postów z wczoraj i dzisiaj trudno nie zauważyć pozytywnego trendu coraz bardziej merytorycznych postów.

Propozycje odnośnie nowego podziału na forum przeanalizujemy w ciągu najbliższych dni. Gdy będzie już spokojniej.

Cytat:
Wprowadzenie możliwości "kliknięcia" na poście innego użytkownika okienka FAQ sugerujące lub nawet powiadamiające administratora o konieczności/możliwości dodania tematu do FAQ

Ciekawa propozycja , na chwilę obecną nie wiem czy istnieje taki mod to tej wersji forum.

Akira 512B [ jak Biedronka] ma rzeczywiście kilka odstępstw techniczno - wyposażeniowych. Czy na miarę FAQ ? trudno to w tej chwili ocenić . Jeżeli jednak ma to ułatwić nam wszystkim życie to nie ma rady :) takie FAQ powstanie. Zresztą takich przewodników przydało by sie więcej : Active Sync , Instalacja programów itp.

Cytat:

Dołączyło do nas kilku uczestników charakteryzujących się jasną i czytelną formą wypowiedzi, w listach których widać duże zaangażowanie w działalność forum; sądzę, że większość z nich nie odmówi pomocy w tej sprawie.

Cytat:
PUK PUK Admini - już nas jest dwóch do pomocy i napewno bedzie więcej

Staramy sie nie przegapić takich ludzi. Chcę jednak najpierw aby pobyli trochę na forum , poznali sposób jego funkcjonowania oraz o ile jeszcze przetrwał, to poczuli " ducha " tego forum.

Odnośnie nagradzania i karania ... jestem zdecydowanym zwolennikiem zapraszania na party do Lodówy Admina.

Reasumując : dzięki za inicjatywę opanowania chaosu. Na pewno sugestie zostaną wykorzystane. Dziękuje także Wszystkim za aktywną pracę w uwalnianiu nawigacji i bieżącej pracy nad opanowaniem sytuacji . Trochę pracy przed nami aby ten żywiołowy okres zamknąć komentarzem DobraRobota !

harry 
Maestro GPS
Szukaj-czytaj-pytaj

Wysłany: 2008-03-05, 07:58   

navigator napisał/a:
Zresztą takich przewodników przydało by sie więcej : Active Sync , Instalacja programów itp.

Cytat z mojego tekstu: "na przykładzie części dotyczącej Akiry."
Całkowicie się zgadzam; celem napisanego tekstu było wywołanie dyskusji i wyciągnięcie wniosków. Jedni mają pomysły nie znając ograniczeń, a inni są rutyniarzami :-D
Nikt nie jest doskonały.

Co do 512 to była premedytacja, od czegoś trzeba zacząć; oczywiście wystarczy jeden "rozdział" z początkową uwagą wyjaśniającą różnice i niuanse. Wszak moje opinie ukazały się na stronach ogólnodostępnych.

Co do "Chcę jednak najpierw aby pobyli trochę na forum" miałem na myśli wykorzystanie ich umiejętności w czytaniu ze zrozumieniem oraz zwięzłego formułowania treści; ściślej widziałem wykorzystanie ich zdolności do opracowywania/redagowania/przeredagowywania porad ewentualnego FAQ. W tym przypadku staż na tym forum ma IMHO drugorzędne znaczenie choćby z powodu faktu konieczności akceptacji ostatecznej wersji przez administrację, choć napewno nie jest bez znaczenia.

Co do nagradzania - "to nie ja, to marynarka wojenna" - szefostwo niech się martwi.
(w wojsku wykład o przyciaganiu ziemskim i przyspieszeniu, kilkukrotna demonstracja podrzucanego do góry kamyka + komentarz, po dzwonku na przerwę szer. Jaś nie wyszedł z sali, na zapytanie dlaczego Jaś pyta o to co by było gdyby kamień spadając wpadł do wody, wykładowca: to już nie my, to marynarka wojenna).

Generalnie zarówno ja, jak i "cała reszta" powinna traktować te wypociny jako przyczynek do dyskusji, a nie gotowe czy proponowane rozwiązania.

Zalecenia przyjmuję do wiadomości bez komentarza.

skorik 
Navi Expert

Wysłany: 2008-12-29, 21:00   

Czy nie można by podzielić Larka i GoClever na różne podfora? Jest coraz więcej modeli a także tematów więc łatwiej byłoby coś znaleźć. Akira ma podział nawet na modele. Więc tu chociaż tyle by wystarczyło.

Moje menu:

navigator
Administrator

Wysłany: 2008-12-29, 21:19   

skorik napisał/a:
Czy nie można by podzielić Larka i GoClever na różne podfora? Jest coraz więcej modeli a także tematów więc łatwiej byłoby coś znaleźć. Akira ma podział nawet na modele. Więc tu chociaż tyle by wystarczyło.

Głos w sprawie - przyjęty.

Za połączeniem na początku przemawiało to ,ze oba urządzenia były bardzo podobne i nie chcieliśmy rozdrabniać. Jeżeli pozostali userzy z tego działu uważają jednak ,ze pora rozdzielić te dwie nawigacje to nic nie stoi na przeszkodzie.

Hukkle
Maestro GPS
Akira512

Wysłany: 2008-12-29, 22:03   

Mam propozycję.
Dział Inne nawigacje rozrósł sie do ponad 500 wątków. Jeśli nie macie nic przeciwko temu to podzieliłbym go na poszczególne bardziej popularne modele + reszta drobnicy. Może kiedyś te bardziej obfite zasilą stronę główną?
Rozważyłbym też czy pozostawić na stronie głównej takie modele jak PNi - 13 wątków, Nokia - 13 wątków czy Ay To Be - 8 wątków.
Jeśli nie macie nic przeciwko temu to zająłbym się tym w wolnych chwilach zamiast przepychanek z userami. ;-)

gizmo121
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-29, 22:05   

PULPIT ClubManiaca:
Ale cymu Pulpity sa w dziale Akira zamist byc w osobny dla siebie dziale,troche to dziwne,ze pulpity dla wielu nawigacji sa w Akira.

POI:
O POI - czyli co i jak >>> a dokladniej to co tam sie znajduje,nijak zwiazane z tytulem :-)

Programy, Multimedia, Gry, Inne - NAVIA - AKIRA - XXX...:
Ograniczyc ten dzial do 2 kategori Programy i Gry ,a multimedia dodac jak podkategorie do Programow,tak jak sa Biuro,TOOLS itp.

OziExplorer:

Tez troszke balaganiu,dzial dotyczy Oziego a sa tak jego alternatywy itp. Albo dodac Ozi i Russa lub podzielic na kategorie lub zmienic nazwe na Nawigacje z mapami rastrowymi czy jakos

Pozostałe oraz inne programy do nawigacji:
Nazwe zmienic na Inne programy Nawigacyjne lub Inne Navigatory czy jakos a Inne pytania dotyczące aplikacji: zmienic na Inne pytania czy jakos :-)

REGULAMIN:
Dodac jako 1 dzial/kategorie na forum a takze w kazdym podforum.

No i najwazniejszy:

Zakazac pytania o Witaminke do AM 5,2 i 5,3 :mrgreen:

Pozdro. Miec ja nadzieje ze sie nie naraze na obelgi :-)

kmy 
Navi Expert

Wysłany: 2008-12-29, 22:12   

Hukkle, czyń swoją powinność, jestem za uporządkowaniem i wydzieleniem Larka

Hukkle
Maestro GPS
Akira512

Wysłany: 2008-12-29, 22:26   

emyl@ napisał/a:
cymu Pulpity sa w dziale Akira zamist byc w osobny dla siebie dziale
Witojcie, kumie, jo tyż uwożom co pulpity i inne menu (mena?) powinny byc w dziale Programy, Gry, Inne oraz usunąć z tytułu dodatek "Navia Akira XXX"
Dodatkowo proszę o założenie tam działu "Podstawy obsługi windowsCE" gdzie przeniesie się pytania o sposób na założenie skrótu na pulpicie, ukrycie paska zadań oraz przesuwanie za dużych okienek.

Jeden regulamin wystarczy, warto go zaktualizować ale chyba nie warto namnażać dla każdego podforum.

Dla pytaczy o witaminkę załóżmy dział "Czy jest witaminka?" w hydeparku, typu jeden wątek - jedna witaminka i w momencie pojawienia się takowej kasujemy cały wątek prócz tryumfalnej wiadomości że już jest.

Odpowiedz do tematu