My Navia Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum
Regulamin oraz opis zmian w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowanie, ładowarki - FAQ`
Autor Wiadomość
harry 
Maestro GPS
Szukaj-czytaj-pytaj

Wysłany: 2008-03-11, 09:28   Ładowanie, ładowarki - FAQ`

Biorąc pod uwagę marcowy'08 rzut Akir512 v.Biedronka bez zasilacza sieciowego i związanej z nim stale wzrastającej ilości "często zadawanych pytań" na temat zasilaczy/ładowarek sieciowych powstała konieczność stworzenia źródła wiedzy, powstanie którego w założeniu pozwoli na wygaszenie (ew. wykasowanie) wątków z tym związanych.

Poniższa informacja jest tylko przyczynkiem do powstania źródła wiarygodnej wiedzy na ten temat, do czego ta wersja w obecnym kształcie nie aspiruje.

Ponadto jest również próbą zapoczątkowania "nowej świeckiej tradycji" wspólnego tworzenia FAQ przez nas dla nas. Nie jest możliwym stworzenie wyłącznie przez kilka/kilkanaście osób FAQ na miarę ambicji naszego forum; Wasza wiedza i czynne działanie są nam teraz niezbędne.

Na koniec przypominam, o zamieszczanych często na łamach forum Waszych ocenach (przykłady):
- z taką życzliwością jeszcze się nie spotkałem/am
- tu znalazłem/am wszystko, czego potrzebowałem do zmiany taniej nawigacji w super hiper sprzęcik
Ale:
- forum jest zaśmiecone
- wyszukiwarka wyrzuca wynik w postaci mnóstwa informacji, wśród których nie jestem w stanie odnaleźć odpowiedzi na moje pytanie WIĘC ZAKŁADAM NOWY WĄTEK
========================================================================================
Znawców tematu proszę o komentarze zebranych poglądów, innych choćby o podawanie linków.
========================================================================================

1. Mam pytanie, jaką ładowarkę lepiej kupić i która lepsza (myślę że impulsową, ale nie wiem dlaczego)?

- ładowarka dostarcza tylko napięcia do nawigacji. Tak naprawdę to tylko zasilacz. Moduł sterujący ładowaniem jest w nawigacji a jemu jest obojętne czy dostaje napięcie stałe z zasilacza tradycyjnego (transformatorowego) czy napięcie stałe z przetwornicy impulsowej. Przewaga przetwornic polega na tym, że mają mniejsze gabaryty i wagę przy tych samych parametrach napięcia i prądu wyjściowego. Więc zupełnie wszystko jedno jaką kupisz.

2. Czy muszę kupić oryginalną ładowarkę?

- nie ma takiej konieczności; żadna inna o wymaganych parametrach nie będzie gorsza.

3. Którą nie fabryczna ładowarka będzie najlepsza?

- najprostsza odpowiedź to markowa, ale tylko ze względu jakość wykonania; będzie droższa od popularnych "no name"

4. Jakie parametry musi posiadać ładowarka i jak to sprawdzić przy zakupie? Czy ładowanie przez port USB nie wystarczy?

- z danych technicznych producenta Akiry "AC 100-240 ~ 50/60Hz, DC 5V"; jeśli nie rozumiesz, to:
= ładowarka składa się z ładowarki właściwej (zazwyczaj czarne pudełeczko) z której wychodzą dwa kabelki - jeden zakończony wtyczką do gniazdka sieciowego z dwoma bolcami a drugi wtyczką do nawigacji (rurka z dziurką). W większości ładowarek (w tym fabrycznej) wtyczka sieciowa umocowana jest w obudowie ładowarki.
= ładowarka musi być co najmniej przystosowana do zasilania jej napięciem zmiennym 230V (to takie jakie masz w gniazdku gdzie podłączasz np. telewizor); co najmniej, ponieważ np. ładowarka fabryczna bez przeróbek, przejściówek i konieczności przełączania może być używana przy zasilaniu z sieci o napięciu 110V.
= zapis 50/60Hz informuje o przystosowaniu ładowarki do pracy w sieci prądu zmiennego o takiej częstotliwości (50/60 cykli na sekundę); w przytłaczającej ilości zakupów nie będzie to miało znaczenia, bo trudno byłoby znaleźć inną - jednak na wszelki wypadek sprawdzaj przy zakupie.
= no i najważniejsze - producent informuje tylko, że nawigacja do pracy i ładowania "baterii" może być zasilana ze żródła zewnętrznego o napięciu stałym 5V (pięć volt).
- zasilanie przez port USB wystarczy do poprawnej pracy nawigacji; naładowanie rozładowanej "baterii" może potrwać nawet kilkanaście godzin.

5. No dobrze, po co mi te wszystkie pierdoły - jaką mam kupić?

- fabryczna ładowarka przystosowana jest do podania nawigacji prądu o natężeniu 2A (2000mA) przy napięciu 5V
- zasilanie przez port USB to podawanie prądu o natężeniu ~ 0,5A (500mA)
- faktem niepodważalnym jest, że ładowanie przez port USB trwa znacznie dłużej niż za pomocą ładowarki.
- w forumowej "doktrynie" spotykane są skrajne poglądy co do wystarczającej wartości prądu ładowania (450mA-2000mA)
- offtop: Łyżeczką od herbaty też można zjeśc talerz zupy, ale ktoś mądry wymyślił łyżkę stołową.
- wybór należy do Ciebie; żadna z nich nie uszkodzi sprzętu.
- optymalnie szukaj takiej, która ma oznaczenie "AC 100-240 V, ~ 50/60Hz, DC 5V / 2A"
- wtyczka do gniazda w Akirze ma oznaczenie 3/1.2 mm

6. Mam ładowarki o napięciu wyjściowym 6V i 10V; mogę ich użyć do ładowania nawigacji?

- 6V raczej nie, 10V napewno nie; w obu przypadkach działasz na własne ryzyko. Podanie napięcia powyżej 5 V do gniazda zasilania Akiry może spowodować uszkodzenie nawigacji; najmniejszym może być przepalenie bezpiecznika.

7. Dobrze byłoby móc doładować nawigację na wycieczce, na biwaku; czy jest na to sposób?

- nawigację można doładować z przenośnego żródła zasilania złożonego z czterech połączonych szeregowo akumulatorków; każdy z nich po naładowaniu posiada napięcie ~ 1,2V zatem po ich szeregowym połączeniu łaczne napięcie wyniesie ~ 4,8V
- powinny to być takie same akumulatorki lub przynajmniej o takiej samej pojemności różnych marek
- ich pojemność nie sumuje się ( 4 szt. połączonych 2500 mAh daje w efekcie "tylko" 2500 mAh)
- 2500 mAh znaczy, że naładowanym akumulatorkiem w ciągu godziny możemy zasilać odbiornik prądem 2,5 A lub przez ~ 2,5 godziny prądem 1 A
- jak wynikło z praktycznego doświadczenia ( http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?p=9901 ) wyruszając na wycieczkę z naładowaną Akirą i zestawem 4 akumulatorków 2500 mAh można osiągąć efekt ~ 9 godzin nieprzerwanej pracy nawigacji; oczywiście mając w zanadrzu kolejne 4 naładowane akumulatorki, używając nawigacji z przerwami, używając nawigacji do zapisania waypoint'a możemy ten okres znacznie wydłużyć.

8. Czy mozna ladowarke samochodowa podlaczyc do prostownika chodzi o Akirę z Biedronki?

- to zależy od tego jakie napięcie ta ładowarka ma na wyjściu (pomiędzy zaciskami do ładowania akumulatora)
- ORYGINALNA samochodowa ładowarka AKIRA pozwala na zasilanie jej napięciem od 9V do 34V prądu stałego; tak więc możliwe jest też zasilanie prostownikiem czy innymi urządzeniami (jak "bester" przeznaczonymi do pojazdów ciężarowych 24 V-27.2 V).Może być również stosowana w kabinach ciężarówek, bez modyfikacji standardowej instalacji w gniazdach 24V
- podczas ew. podłączania należy zwrócić szczególną uwagę na biegunowość (plus do plusa, minus do minusa).

Odpowiedz do tematu