Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak nie korzystać z GPS
Autor Wiadomość
izaw 
GPS instruktor
izaw

Wysłany: 2020-12-25, 01:21   

Problem jest nie w zaufaniu nawigacji, a zaufaniu zarządcy drogi.
Droga powinna być czytelnie oznaczona i przegrodzona barierkami. Jadąc w ciemności przyzwoitą prędkością jak zauważysz koniec drogi, to nie staniesz w miejscu. Dodatkowo ostatnio były mgły i zamglenia co nie ułatwiało prowadzenia.

Andrzej G 
Waypoint

Wysłany: 2020-12-25, 02:41   

izaw napisał/a:
Problem jest nie w zaufaniu nawigacji, a zaufaniu zarządcy drogi.

To raz.
Natomiast niektórzy jak widać uwierzyli w slogany typu "rozpakuj i jedź" :lol:
Programy nawigacyjne które znam mają w ustawieniach możliwość wyłączenia nie tylko określonych typów dróg, ale i promów. W dobrym tonie jest też przejrzeć wyznaczoną trasę. No i nikt mi nie wmówi, że przed przeprawą nie było znaków.
Jako przykład z życia, podam wrażenia mojego kolegi, sporo lat temu :lol:
Kilka dni przed wyjazdem na urlop kupił za moją namową urządzonko nawigacyjne z AM na pokładzie. Full radości z zakupu. Proponowałem by wpadł do mnie, to mu kilka rzeczy poustawiam. Jako że człek dojrzały wiekiem, jego synowie po studiach, niemal się "obraził" moją propozycją. Jak tylko dojechali do Międzyzdrojów, dzwoni do mnie wkur--ony jak nigdy. Sporą część trasy "gnali" nawet duktami leśnymi :lol: :lol:
No ale jak sobie ustawił krótką, bo myślał że to będzie najszybciej i nie pamiętam co tam miał w "unikaniu dróg", ale zapewne "nie unikaj" (bo on leśniczy) i navi wykorzystywał też w pracy, no to wyjeżdżając w trasę nie zmieniwszy ustawień, sam się prosił o nieszczęście. Telefonicznie "zmieniłem" mu tylko te 2 elementy, by wracając ponownie nie czuł się jak w pracy :lol:

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2020-12-25, 20:46   

Tak na magrinesie: czy aby nie ma obowiązku, by na przeprawach promowych byl szlaban, otwarty tylko w chwili gdy można wjechać na prom ?
Wszyscy smieją się z faceta, ktory stracił auto, ale czy to na pewno jego wina , a nie kogos komu nie chciało sie szlabanu zamknąć ??

P.S O ile znam przepisy, każda droga czasowo wyłączona z ruchu z przyczyn technicznych , jesli wjazd na nia może byc niebezieczny powinna byc , poza oznakowaniem pionowym, zablokowana w sposób trwały i uniemożliwiający wjazd na nią

Andrzej G 
Waypoint

Wysłany: 2020-12-25, 21:22   

no_taki napisał/a:
Wszyscy smieją się z faceta, ktory stracił auto, ale czy to na pewno jego wina , a nie kogos komu nie chciało sie szlabanu zamknąć ??

Niewątpliwie masz rację. Ale musisz przyznać, że trzeba być wybitnym sztukmistrzem, by wykąpać się z autem tylko dlatego, że ktoś nie zamknął szlabanu. Raczej też nie uwierzę w to, że nie było żadnych znaków informujących o przeprawie.
Podobny przypadek miał miejsce kilka lat temu gdzieś pod Wrocławiem, tyle że tam kąpiel zaliczył meblowóz :lol:
Widać, że nie tylko różdżka ma "ciąg" do wody :lol:
"Przejedź" do przeprawy od Tego miejsca . Jest znak "ślepa droga", a tuż przed skokiem trudno nie zauważyć, że coś nie halo.
Natomiast od strony wschodniej dojazd wygląda Tak

kamczur44
Waypoint

Wysłany: 2020-12-26, 21:02   

Moim zdaniem osoby które korzystają z AutoMapy można podzielić na 3 kategorie:
1- to ci którzy uważają że nie trzeba nic ustawiać tylko start i cel i jedziemy(ufając producentowi że wszystko jest na pewno ok) i później mamy wycieczki po lasach i kąpiel w rzece
2- to ci którzy przynajmniej cokolwiek ustawiają i trochę mniej jeżdżą po lesie i zatrzymują się przed rzeką bo nie ma promu
3- to ci którzy wiedzą ze swojego doświadczenia że aby AM dobrze prowadziła trzeba ja ustawić po swojemu.
Ja korzystam z pomocy Pana Bilunia i mam profil miasto, trasa i motocykl i w zależności w jakie miejsce chcę jechać wybieram odpowiedni profil i dojeżdżam do celu bez większych niespodzianek.

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2020-12-27, 20:58   

Andrzej G,obejrzyj sobie zdjęcia w mapach google "Przeprawa promowa Wytrzyszczka" ( coś dla Niemca do wymowienia :-D ) i zobacz jak to wygląda.
Jest tam fota bez promu z podniesionym szlabanem i pomyśl, ze jedziesz zmęczony w nocy i np. jeszce mgła.
Sam nie wiem czy bym nie hamował z piskiem

januszpe 
Navi Expert

Wysłany: 2020-12-27, 21:18   

Hm.... w nocy we mgle? czy aby na pewno wtedy kursują promy?

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2020-12-27, 22:15   

Nie kursują.
Dlataego tamten gośc spadł.
Przypuszczam, ze , tak jak na fotkach, szlaban pozostał podniesiony, a znak stop jest kilka m przed pirsem

P.S Nie twierdzę, ze nie trzeba patrzeć na znaki, ale znaki w tym kraju i ich rozmieszczenie to oddzielny temat

Andrzej G 
Waypoint

Wysłany: 2020-12-27, 23:52   

no_taki napisał/a:
P.S Nie twierdzę, ze nie trzeba patrzeć na znaki, ale znaki w tym kraju i ich rozmieszczenie to oddzielny temat

Bronisz gościa, jakbyś bronił siebie :lol:
Ile lat to miejsce funkcjonuje ?
Ile w tym czasie było dni / nocy deszczowych, zamglonych, etc.
... i jakoś nikt, poza tym jednym delikwentem nie wykąpał auta w tym miejscu.
Tłumaczenie i zwalanie winy na navi, to tłumaczenie "głupiego Wacka". Nawet nie chcę sobie wyobrazić co by było, gdyby ten prom tam stał, a na nim pełno ludzi. Też byś gościa tłumaczył, że nie widział, bo padało, bo szlaban był otwarty, bo za późno był ustawiony znak ? :roll:
Ślepi nie powinni prowadzić, prędkość powinni dostosować do warunków, a navi powinno się porządnie poustawiać i po wyznaczeniu trasy sprawdzić, jakie niespodzianki nam szykuje.

waldek40 
Waypoint

Wysłany: 2020-12-28, 05:03   

przypominam ze to był dziadzio po 70-ce ,a dla takich ludzi komputeryzacja to jak dla mnie astronomia

waldek40 
Waypoint

Wysłany: 2020-12-28, 16:24   

z twojego toku rozumowania to ten dziadzio powinien być mistrzem kierownicy, mechanikiem i elektrykiem, znawcą oprogramowania? i wszelkich nowinek technicznych?
powiem tak ,najmłodszy już nie jestem, siedzę na tym forum już parę lat, jeździłem przeważnie na automapie na wce i żeby nie te forum to zapewne też bym nie umiał ustawić odpowiednio automapy
1, ustawił bym na trasę krótką , po co na darmo nakładać kilometrów i spalać paliwo?
2. jakby kawałek trasy przejechać po drodze gruntowej utwardzonej to też by się przecież nic nie stało :mrgreen: itd. itp.
krytykować to każdy potrafi, a ile razy samemu zrobiło się coś nie tak siedząc za kółkiem

Andrzej G 
Waypoint

Wysłany: 2020-12-28, 17:54   

waldek40 napisał/a:
z twojego toku rozumowania to ten dziadzio powinien być mistrzem kierownicy, mechanikiem i elektrykiem, znawcą oprogramowania? i wszelkich nowinek technicznych?

Nic takiego nie powiedziałem kolego. Też mam swój wiek i nie jeżdżę już tak jak kiedyś. Prędkość dostosowuję do warunków drogowych / pogodowych, bym na odcinku który widzę, zdążył wyhamować. Znajomość / nieznajomość ustawień programu nawigacyjnego nie jest tutaj żadnym wytłumaczeniem

waldek40 napisał/a:
...krytykować to każdy potrafi, a ile razy samemu zrobiło się coś nie tak siedząc za kółkiem

To nie kwestia krytyki, a obiektywnej oceny sytuacji. Każdy kiedyś zaczynał przygodę z AM i nie jednemu się zapewne zdarzyło, że asfalt przed maską się skończył, a do celu ho, ho :lol: Mnie to doświadczenie też nie ominęło. Trzeba było zawracać do głównej drogi i dalej "po znakach". Później na spokojnie przeglądnąłem ustawienia i "eureka" - nie wykluczyłem gruntowych i krótka też mi się wydawała najlepsiejsza :lol: . Ale przez myśl mi nie przeszło, by za swoją "głupotę, niewiedzę, czy nieumiejętną obsługę" programu nawigacyjnego, obwiniać nawigację. Dałem ciała i tyle.
Dlatego nie rozumiem, dlaczego z takim zapałem bronicie gościa, który pomimo złych warunków na drodze gnał na złamanie karku i nie obserwował znaków. Kto z nas zapier--la z taką prędkością, że nie jest w stanie wyhamować na odcinku widzialności obiektów przed sobą, czy zasięgu świateł? Tak trudno sobie wyobrazić efekt jego jazdy gdyby przy przystani stał prom, na nim jakieś auto, ludzie, obok wędkarze ... W tej sytuacji można uznać, że gościu miał szczęście, że sam przeżył i nikogo nie zabił.
Pozdrawiam,
- osobnik 60++ :-P

arianm
Waypoint

Wysłany: 2020-12-28, 18:43   

A może jechał wolno - tylko się " zamyślił "
Uprawiam sporadycznie motolotniarstwo i znając opowieść z tej branży przyszła mi na myśl taka konkluzja.
A opowieść to : opowiada kolega - lecę sobie, spokój ( bezwietrznie ) cisza - nie wiem kiedy i jak a ja jestem 700m wyżej .
Przyczyna - była termika i go wyniosło. :lol: ( bez potrzeby gazowania)
Przepraszam " sprzątającego" za - wpis nie w temacie,

jenks
Navi Expert

Wysłany: 2020-12-29, 13:56   

waldek40 napisał/a:
przypominam ze to był dziadzio po 70-ce ,a dla takich ludzi komputeryzacja to jak dla mnie astronomia
Nie za dużo samo uwielbienia? Znam bardzo wielu t.z.dziadków po 70-tce i to na naszym forum którzy by Ciebie zagonili w tak zwany kozi róg w temacie nawigacji i komputeryzacji. myślę że zdobędziesz się na przeprosiny wszystkich dziadziusiów. :-D

[ Komentarz dodany przez: ___Olivia_: 2020-12-31, 20:33 ]
Poprawiłam użycie Quote
Ostatnio zmieniony przez ___Olivia_ 2020-12-31, 20:31, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu